W dniu 20 maja 2024 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca V. edycję Tarnowskiego Konkursu Chemicznego. Konkurs organizowany jest przez Katedrę Chemii Akademii Tarnowskiej i przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Patronat nad konkursem objęli JM Rektor Akademii Tarnowskiej oraz Prezydent Miasta Tarnowa.

Uroczystość poprowadził dr inż. Piotr Niemiec, wykładowca Katedry Chemii i współkoordynator Tarnowskiego Konkursu Chemicznego, który przywitał wszystkich obecnych na gali, przede wszystkim Uczniów: Laureatów i Finalistów 5.  edycji TKCh, wyrażając swój podziw i szacunek dla wykonanej przez nich pracy, ale nie zapomniał również o roli pedagogów i rodziców w sukcesie dzieci. Kolejno podsumował wszystkie etapy konkursu, przedstawił dane liczbowe oraz podkreślił fakt, iż w obecnej edycji TKCh został wpisany na dwie listy zawodów wiedzy, punktowanych w procesie rekrutacji do szkół średnich, w województwie małopolskim i podkarpackim.

Druga część gali to wykład popularnonaukowy zaprezentowany przez dr Krzysztofa Kleszcza, Dziekana Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego i Opiekuna Naukowego Koła Chemików „Ozon”. Wykład pt. „Fotochemia wczoraj i dziś” połączony był z efektownymi doświadczeniami chemicznymi.

Punktem kulminacyjnym gali było wręczenie przez kierownika Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej i  Przewodniczącą 5. edycji TKCh dr Agatę Ladę dyplomów oraz nagród Laureatom i Finalistom. Na ten moment szczególnie niecierpliwie oczekiwali Laureaci, gdyż dopiero podczas gali dowiedzieli się które miejsce zajęli na podium. Wcześniej lista Laureatów jak i Finalistów podana została w kolejności alfabetycznej.

Warto w tym miejscu przypomnieć klasyfikację finałową V. edycji Tarnowskiego Konkursu Chemicznego, która z przyczyn formalnych została ustalona osobno dla województwa małopolskiego i podkarpackiego:

Laureaci i finaliści z województwa małopolskiego:
Laureaci:

Konieczny Wojciech

uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemiechowie

Czyszczoń Milena

uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

Wełna Zofia

uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Bochni

Finaliści (kolejność alfabetyczna):

Brańka Dobrochna – uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Krakowie

Bator Dominik – uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Krakowie

Borowiec Katarzyna – uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu

Chajec Dawid – uczeń Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach

Karaś Faustyna – uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Krowiak Jan – uczeń Szkoły Podstawowej nr 26 im. Andrzeja Struga w Krakowie

Łużecki Karol – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej

Magiera Emilia – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Bochni

Nagięć Jakub – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni

Przybylski Piotr – uczeń Prywatnej Szkoły Podstawowej Academos im. Edwarda Niziurskiego w Krakowie

Stano Jakub – uczeń Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Łukowej

Turek Milena– uczennica Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Barbara” AK w Pawęzowie

Zając Adam – uczeń Szkoły Podstawowej nr 26 im. Andrzeja Struga w Krakowie

Laureaci i finaliści z województwa podkarpackiego:
Laureaci:

Ziaja Małgorzata

Gustek Gabriela

Porada Paweł

uczeń Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku

Finaliści  (kolejność alfabetyczna):

Bal Natalia – uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Pilźnie

Dziki Julia – uczennica Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieniawie

Grela Maja – uczennica Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego im. Króla Władysława Jagiełły w Jagielle

Grzybowski Kamil – uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Pilźnie

Kolczak Aleksandra – uczennica Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieniawie

Małek Julia – uczennica Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego im. Króla Władysława Jagiełły w Jagielle

Musiał Paulina – uczennica Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gorzycach

Piętowska Estera – uczennica Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieniawie

Pucia Aleksandra – uczennica uczennica Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gorzycach

Sochacka Ewa – uczennica Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku

Uliasz Milena – uczennica Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Rogach

Zyzak Weronika – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle

Żmijewska Natalia – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom i Finalistom 5. edycji Tarnowskiego Konkursu Chemicznego a nauczycielom oraz rodzicom dziękujemy za ich wkład w końcowy sukces swoich podopiecznych.

Poniżej znajduje się krótka relacja fotograficzna ze spotkania: link oraz galerię: