REGULAMIN
TARNOWSKIEGO KONKURSU CHEMICZNEGO
§1
ORGANIZATOR
- Tarnowski Konkurs Chemiczny dla uczniów szkół podstawowych, zwany dalej Konkursem, jest organizowany przez Katedrę Chemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii Tarnowskiej, zwaną dalej Organizatorem. Siedziba Organizatora znajduje się w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8, 33-100 Tarnów.
- Nad merytorycznym przygotowaniem i przeprowadzeniem Konkursu czuwa Komisja, w skład której wchodzą nauczyciele akademiccy Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej.
- Wszystkie informacje organizacyjne zamieszczane są na stronie internetowej Organizatora
§2
CEL KONKURSU
Celem Konkursu jest umożliwienie uczniom zainteresowanym chemią sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności, jak również rozbudzanie zainteresowania uczniów szkół podstawowych chemią.
§3
WARUNKI UCZESTNICTWA
- W Konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych.
- Dyrektor lub wyznaczony Nauczyciel koordynujący zgłasza uczestnictwo szkoły podstawowej w Konkursie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie internetowej Organizatora, w określonym terminie.
- Do Etapu 0 (eliminacje szkolne) ma prawo przystąpić każdy uczeń. Za zapewnienie prawidłowego przebiegu konkursu oraz bezpieczeństwa uczniom biorącym udział w Etapie 0 odpowiada Dyrektor szkoły do której uczęszcza uczeń.
- Zgłoszenia uczniów (w liczbie nieprzekraczającej 10 uczniów z danej szkoły) do Etapu I (eliminacje) dokonuje Dyrektor lub wyznaczony Nauczyciel koordynujący przekazując Organizatorowi protokół z przeprowadzonego w szkole Etapu 0. Wzór protokołu zostanie przesłany wraz z zadaniami i kluczem oceniania.
- Organizator Konkursu nie obciąża uczestników opłatami związanymi z organizacją Konkursu. Uczestnicy przyjeżdżają do Akademii Tarnowskiej na koszt własny.
- Uczestnicy Konkursu zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem Konkursu oraz do złożenia oświadczenia na piśmie o zapoznaniu się z jego treścią. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 niniejszego Regulaminu (dla ucznia oraz rodzica/opiekuna prawnego) oraz Załącznik nr 2 niniejszego Regulaminu (dla nauczyciela przygotowującego ucznia do Konkursu/wyznaczonego do koordynowania Konkursu).
- Wszystkie osoby biorące udział w Konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Organizatora zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) (2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016, z art.6 ust. 1 lit. a) w zakresie związanym z przeprowadzeniem Konkursu.
§4
PRZEBIEG KONKURSU
- Konkurs składa się z trzech etapów: Etap 0 (eliminacje szkolne), Etap I (eliminacje) i Etap II (finał), przeprowadzanych w danym roku szkolnym zgodnie z terminarzem Konkursu. Każdy etap punktowany jest osobno.
- Konkurs przeprowadzany jest w dwóch miejscach:
- Szkoła Podstawowa do której uczęszcza uczeń – Etap 0
- Siedziba Organizatora – Etap I i Etap II
- Poziom wymagań jest dostosowany do możliwości dobrego ucznia szkoły podstawowej. Szczegółowy zakres materiału jak i zalecana literatura zamieszczony jest na stronie internetowej Organizatora.
- Etap 0 (eliminacje szkolne);
Etap ten przeprowadzany jest w Szkole Podstawowej do której uczęszcza uczeń i polega na samodzielnym rozwiązaniu zestawu zadań testowych (jednokrotnego wyboru) w czasie 60 minut. Zestaw zadań testowych wraz z kartą odpowiedzi i kluczem oceniania wysyłane są najpóźniej w dniu Konkursu do godz. 7:00 bezpośrednio na adres mailowy wskazany w formularzu zgłoszeniowym. Zestawy zadań wraz z kartami odpowiedzi należy wydrukować a po przeprowadzeniu Etapu 0 prace należy ocenić. Na podstawie wyników należy ustalić listę uczniów zakwalifikowanych do Etapu I (eliminacje), w liczbie nieprzekraczającej 10 uczniów z danej szkoły. Dyrektor lub wyznaczony Nauczyciel koordynujący przesyła Organizatorowi w ustalonym terminie protokół o którym mowa w §3 ust. 4. Na podstawie przesłanych przez poszczególne szkoły podstawowe list uczniów sporządzana jest lista uczestników Etapu I (eliminacje). - Etap I (eliminacje);
Etap ten przeprowadzany jest w siedzibie Organizatora i polega na samodzielnym rozwiązaniu zestawu zadań testowych (wielokrotnego wyboru) w czasie 90 minut. W tym etapie prace uczniów są kodowane. Kody uczniów wraz z uzyskanym wynikiem punktowym są publikowane na stronie internetowej Organizatora. Równocześnie publikowana jest lista finalistów Konkursu, którą ustala Komisja na podstawie uzyskanych wyników. - Etap II (finał);
Do finału zakwalifikowanych jest nie więcej niż 16 uczniów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w Etapie I (eliminacje). W Etapie II (finał) prace uczniów są kodowane. Etap II składa się z dwóch części: teoretycznej i laboratoryjnej.- Część teoretyczna polega na samodzielnym rozwiązaniu zestawu zadań otwartych w czasie 90 minut.
- Część laboratoryjna polega na samodzielnym wykonaniu zadań laboratoryjnych w czasie 60 minut. Uczeń może zostać dopuszczony do części laboratoryjnej Konkursu po zapoznaniu się z „Regulaminem porządkowym w pracowni chemicznej” zamieszczonym na stronie internetowej Organizatora. Regulamin ten, jak również karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, jest dodatkowo omawiany przed rozpoczęciem pracy w laboratorium, wtedy uczeń potwierdza podpisem fakt odbycia szkolenia.
- Uczestnicy Etapu II Konkursu otrzymują Dyplom Finalisty.
- Komisja ogłasza listę laureatów Konkursu wyłonionych spośród uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w trakcie etapu finałowego. Laureaci Konkursu otrzymują Dyplom Laureata oraz nagrody ufundowane przez instytucje, które obejmują Konkurs patronatem w danym roku szkolnym.
- Ogłoszenie wyników drugiego etapu oraz wręczenie dyplomów i nagród finalistom i laureatom Konkursu odbywa się podczas gali finałowej Konkursu.
§5
ORGANIZACJA KONKURSU
- Terminy i miejsca przeprowadzenia poszczególnych etapów Konkursu są ogłaszane na stronie internetowej Organizatora do końca września danego roku szkolnego.
- Uczestnicy powinni zebrać się nie później niż na 15 minut przed rozpoczęciem Konkursu w miejscu przeprowadzania danego etapu Konkursu.
- Uczestnicy Konkursu przynoszą na każdy z etapów:
- ważną legitymację szkolną lub inny dokument tożsamości;
- przybory do pisania (długopis z niebieskim lub czarnym tuszem);
- Dodatkowo uczestnicy Etapu I przynoszą kalkulator prosty (UWAGA: urządzenia wielofunkcyjne typu telefon komórkowy, tablet itp. nie mogą być używane);
- Dodatkowo uczestnicy Etapu II przynoszą:
- kalkulator naukowy (UWAGA: urządzenia wielofunkcyjne typu telefon komórkowy, tablet itp. nie mogą być używane);
- fartuch ochronny, okulary i rękawiczki ochronne (lateksowe lub nitrylowe)
- Uczestnicy mogą korzystać jedynie z materiałów dydaktycznych przygotowanych przez Organizatora.
- W czasie Konkursu uczniowie zobowiązani są do samodzielnej pracy. Organizator Konkursu może pozbawić uczestnika prawa do udziału w Konkursie jeżeli naruszy on zasady regulaminu np. poprzez korzystanie z niedozwolonych pomocy, kontaktowanie się z innymi uczestnikami, nieprzestrzeganie regulaminu porządkowego pracowni chemicznej itp.